Лікування хребта консервативними методами

hrebetХребтовий стовп являє собою складно побудовану структуру, яка складається з 32 -34 хребців, з’єднаних між собою за допомогою зв’язок і м’язів, і між хребцевих хрящових дисків, які виконують амортизуючи функцію. Хребет є основою всього скелета людини, тримає на собі вагу людського тіла, дозволяє нахилятися і розгинатися. В середині хребців проходить спинний мозок, що є частиною центральної нервової системи людини і виконує надзвичайно важливі функції: забезпечує нервову регуляцію всіх органів і систем, активні рухи тіла, чутливість шкіри і багато іншого. Отже, і при захворюваннях хребта або його окремих складових, порушується діяльність всього організму, ось чому важливо своечасно проводити лікування хребта.

Захворювання хребта включають в себе багато різноманітних патологій, пов’язаних з порушеннями структури хребта, недостатністю кровопостачання, старінням між хребцевих дисків, системними хворобами організму, ендокринними розладами і навіть новоутвореннями, але всі вони призводять до суттєвого погіршення здоров’я людини і якості її життя, з часом приводячи до інвалідності.

На здоров’я хребта впливають багато факторів: рухова активність людини, стан м’язового каркасу спини, повноцінність харчового раціону на білки і мінерали, спосіб життя, умови праці і відпочинку, шкідливі звички і супутні захворювання. Виходячи з цього, можна виділити основні групи причин, що викликають захворювання хребта:

—          неправильна осанка і положення за партою у дітей сприяє виникненню викривлень хребта – сколіозу, лордозу або кіфозу, які потім, якщо їх не лікувати, залишаються на все життя.

—          Травми хребта призводять до порушення структури хребців, між хребцевих дисків, а іноді спинного мозку і спинномозкових нервів.

—          Гіподинамія, сидячий образ життя сприяють ослабленню м’язів спини, їх хронічній перевтомі, застійним явищам в тканинах хребта і кисневому голодуванню клітин. Все це прискорює процеси старіння, сповільнює регенерацію тканин і є основною причиною виникнення остеохондрозу.

—          Піднімання важких предметів або інше різке напруження, остеохондрозне ураження між хребцевих дисків із стоншенням їх стінки може стати причиною виникнення грижі між хребцевого диска.

—          Куріння, надмірне вживання алкоголю, ендокринні хвороби і порушення обміну речовин викликають структурні зміни в хребцях і між хребцевих дисках, що є підґрунтям для виникнення хвороб.

Для успішного лікування спини важливим є рання діагностика захворювання? І тут все залежить від пацієнта, адже до лікаря слід звертатися при появі перших симптомів захворювання, а не тоді, коли вже важко ходити. На які симптоми треба обов’язково звертати увагу?

Перш за все, це болі в ділянці спини, навіть якщо вони не постійні і виникають тільки під час рухів, наприклад, нахилів або піднятті чого-небудь. Також тривожними знаками є затікання спини, головні болі, оніміння або поколювання в кінцівках, болі в ділянці серця, порушення роботи внутрішніх органів. У подальшому, при прогресуванні хвороби її клінічні прояви посилюються, приєднуються порушення чутливості, рухової функції, інтенсивний больовий синдром, який погано знімається анальгетичними засобами.

При виборі оптимального метода лікування хребта необхідно провести лабораторні і інструментальні методи дослідження, метою яких є уточнення причини захворювання, стадії і локалізації процесу, наявності ускладнень і супутніх патологій. Для діагностики хвороб хребта широко використовується рентгенографія в двох проекціях, комп’ютерна і магнітно – резонансна томографія, а також визначення рефлексів, чутливості, сили м’язів і амплітуди активних і пасивних рухів.

Основне лікування при патологіях хребта – консервативне, і тільки іноді, у вк

рай важких випадках доцільно звертатися до хірургічного втручання. Основними методами консервативного лікування є:

—          лікувальний масаж, спрямований на розслаблення м’язів спини, покращення кровопостачання, зменшення застійних явищ, больового синдрому, а також на виправлення фізіологічної форми хребетного стовпа.

—          Лікувальна гімнастика укріплює м’язи і зв’язки, розробляє суглоби, збільшує їх рухливість, поліпшує кровообіг як спини так і всього організму, підвищує загальний тонус і додає життєвих сил.

—          Рефлексотерапія і голкотерапія є дуже ефективними методами лікування хребта, бо вони здатні впливати як на весь хребет в цілому, так і на окремі його частини або функції за допомогою впливу на певні рефлексогенні точки.

—          Гірудотерапія також широко використовується з метою покращення кровообігу і процесів метаболізму в ушкоджених тканинах, зменшення больових відчуттів, пришвидшення відновлення структури тканин, нормалізації формули крові і рівня гормонів.

—          Медикаментозне лікування спрямовано здебільш на усунення інтенсивного больового синдрому, лікування супутніх патологій, нормалізацію метаболічних процесів і відновлення нормального балансу вітамінів, мікро – і мікроелементів в організмі людини.

Лікування хвороб хребта повинно бути комплексним і систематичним. Хворі повинні суворо дотримуватись курсу лікування і виконувати всі поради лікаря для досягнення і закріплення хороших результатів, навіть якщо це займає декілька місяців. Для запобігання рецидивам хвороби, необхідно разом з лікарем скоригувати свій образ життя, звички і раціон. Регулярні профілактичні огляди у спеціаліста повинні стати Вашою звичкою, якщо Ви не хочете повертатися до постійної болі і втрачати радість життя.