Міжхребцева грижа диску

Грижі хребта, а точніше між хребцевих дисків – це важке захворювання , яке вражає здебільш людей працездатного віку. Між хребцеві диски мають велике значення для здоров’я людини: вони пом’якшують струси внутрішніх органів під час ходьби і бігу, дають хребту досить велику амплітуду згинальних рухів, виконують важливу роль у захисті спинного мозку від пошкоджуючи факторів. Термін грижа міжхребцевого диска означає, що відбулося порушення цілісності зовнішньої фіброзної оболонки диску і його ядро (досить м’яка драглиста речовина) вип’ятилась назовні. Як правило, це супроводжується защемленням спинномозкових нервів, які у місці виходу зі спинного мозку безпосередньо прилягають до між хребцевого диска.

Більшість людей вважає, що грижа виникає на «рівному місці» після підняття якогось важкого предмета, але це не зовсім так. Якщо велике навантаження впливає на хребет здорової людини, то ніяких серйозних наслідків це викликати не може, тому, що складна будова хребетного стовпа разом із м’язами і зв’язковим апаратом здатна витримувати дуже велику вагу. Але якщо навантаженню передувало пошкодження структури між хребцевого диску, ослаблення його стінки, то навіть незначне зусилля або просто різкий нахил або поворот може стати причиною виникнення грижі.

Які ж фактори впливають на стан міжхребцевих дисків?

—          Найпоширенішою передумовою виникнення грижі є остеохондроз. Це системне захворювання всього хребта, що супроводжується старінням між хребцевих дисків, втратою їх еластичності і здатності до регенерації.

—          Порушення осанки (сколіоз, лордоз, кіфоз) можуть бути причиною багатьох проблем з хребтом, в тому числі і гриж. Неправильне розміщення хребців один відносно одного, яке виникає при порушеннях осанки, позбавляє хребет його цілісності і амортизуючих властивостей, що призводить до його пошкодження.

—          Деякі інфекційні і системні хвороби, що впливають на структуру сполучної тканини, з якої складаються між хребцеві диски і зв’язки хребта.

—          Вроджена дисплазія сполучної тканини, яка характеризується слабкістю і патологічною розтяжимістю всіх сполучнотканинних утворень.

—          Травми спини, особливо ті, що супроводжуються переломами хребців.

—          Деякі супутні хвороби, в основному ендокринної системи і обміну речовин.

Грижа міжхребцевого диску – це гострий стан, основним проявом якого є різкий, прострілюючий біль у спині. Він може віддавати в ногу, руку, пахові ділянку, супроводжуватись головними болями, відчуттям повзання мурашок або онімінням. Існує думка, що грижі можуть виникати лише у попереку. Так, поперековий відділ хребта – найчастіша локалізація гриж, бо саме на нього припадає максимальна частина навантаження від ваги самого тіла людини. Але грижі можуть зустрічатися і у шийному, і у грудному відділах, особливо на тлі остеохондротичних змін у цих ділянках.

При появі вищезазначених симптомів, особливо якщо можна простежити зв’язок початку хвороби з фізичним навантаженням, слід терміново звернутися до лікаря. Найточнішим методом, за допомогою якого можна встановити діагноз грижі між хребцевого диска, на сьогоднішній день є комп’ютерна і магнітно-резонансна томографія. Детальні і високоякісні знімки хребта у декількох проекціях і зрізах дозволяє уточнити локалізацію і розміри випинання, а також структури, що були защемлені.

В залежності від отриманих даних, лікар може обрати правильну тактику лікування. В сучасній вітчизняній медицині при лікуванні гриж хребта віддають перевагу хірургічному втручанню. Але насправді, більшість операцій можна не робити, уникнувши сильного стресу для організму і післяопераційних ускладнень. З завданням лікування гриж успішно справляється мануальна терапія в поєднанні з лікувальною гімнастикою, масажем, методиками рефлексотерапії. За допомогою цих методів можливе без операційне вправлення гриж між хребцевих дисків, зміцнення і відновлення структурної цілісності дисків, і, найголовніше, усунення причини, яка була передумовою для появи випинання.

Основні ефекти, які дає мануальна терапія, це зняття больового синдрому, який буває дуже інтенсивний і інколи не знімається навіть анальгетичними препаратами, покращення кровопостачання хребта і міхжребцевих дисків, зменшення набряку травмованих тканин, відновлення защемлених нервів і багато іншого.

Чи є грижа вироком на все життя? На сьогоднішній день розроблено багато методик і процедур, які дозволяють людині назавжди позбавитись від цієї проблеми. Але успішність лікування, насамперед, залежить від стадії розвитку патологічного процесу і давності його виникнення, оскільки застарілий процес погано піддається лікуванню і має схильність до рецидивування (повторення хвороби). Тому своєчасна діагностика захворювань хребта ще до того, як виникла грижа, є дуже важливою і, за умови адекватного лікування, може позбавити людину від болі і страждань.

Але для того, щоб хвороба не повернулася, пацієнт повинен дотримуватися рекомендацій лікаря щодо подальшого образу життя і регулярних медичних оглядів.

За допомогою нескладних правил можливо назавжди забути про свою хворобу. До них відносяться: регулярні, запропоновані лікарем вправи для укріплення м’язів спини, носіння підтримуючого корсету, оптимізація режиму праці і відпочинку, утримання від піднімання вантажів і відмова від шкідливих звичок.