Особливості вітчизняного виробництва електроенергії

Особливості вітчизняного виробництва електроенергії

Ринок електричної енергії – система відносин, що виникають між учасниками ринку під час здійснення купівлі-продажу електричної енергії та / або допоміжних послуг, передачі та розподілу, постачання електричної енергії споживачам.

Протягом 2016—2021 років завдяки стимулюючому «зеленому тарифу» активно розвивалася відновлювана енергетика, в результаті чого у 2021 електростанції на ВДЕ виробили 8 % всієї електроенергії України.

Основою електроенергетики України є Об’єднана електроенергетична система (ОЕС), яка здійснює централізоване енергозабезпечення електроенергією внутрішніх споживачів і взаємодіє з енергосистемами сусідніх країн, забезпечуючи експорт і імпорт електроенергії магістральними і міждержавними лініями електропостачання і через електропідстанції напругою 220-750 кВ.

Енергосистема України у 2022-2023 роках не є стабільною внаслідок повномасштабного вторгнення рф. Так в результаті ракетних атак та бойових дій станом на кінець січня 2023 року в електричній системі України в пікові години споживання (ранок та вечір) існує дефіцит генерації до 5 ГВт, а вночі дефіцит становть близько 3 ГВт. На окупованих територіях опинилось генеруючих потужностей до 10 ГВт, що досить суттєво впливає на обсяг і структуру виробництва е/е України.

Структура виробництва електроенергії та кінцева вартість на електроенергію

Електроенергія — це специфічний різновид енергоресурсу і товар з певними особливостями, головною з яких є те, що обсяги його виробництва повинні відповідати обсягу споживання. Немає можливості зберігати та накопичувати потужності електричної енергії, а потім продати її кінцевому споживачу через деякий час (на відміну наприклад від таких енергоресурсів як природний газ чи СПГ).

Тому ціна електроенергії не є сталою і має залежність від низки чинників. Наприклад від структури генерації е/е. Виробництво електроенергії на АЕС є досить дешевим і при збільшенні частки електроенергії з АЕС її кінцева вартість може зменшуватися. Натомість таке виробництво не є на 100% безпечним, на відміну від генерації е/е у сфері відновлювальної енергетики. Але слід зазначити, що у цій галузі собівартість є вищою. Користувачі порталу УЕБ можуть дізнатися актуальні тенденції та зміни у вітчизняному ринку електроенергії за посиланням https://www.ueex.com.ua/presscenter/news/osoblivosti-vitchiznyanogo-virobnitstva-elektroenergii/

УЕБ допомагає формувати об’єктивну ціну на товар шляхом контролю за прозорим співвідношенням між попитом та пропозицією. Основні угоди відбуваються під час проведення електронних аукціонів на ринку двосторонніх договорів. Щоб долучитись торгів необхідно стати учасником електронного аукціону. Для цього перейдіть на сайт біржі (ueex.com.ua) та в розділі “Акредитація” оберіть напрям “Електроенергія”.

Для отримання актуальної інформацію по електроенергетичному ринку налаштовуйте Email-розсилку УЕБ та канал в Телеграм.

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here